מפגשי סטאז' מיוחדים, במרכז פסג"ה
מורי העל יסודי  -  16/3/2020   
מורי היסודי      - 23/3/2020   
מפגש משותף    - 25/5/2020
עיינו ברשימת הסדנאות המוצעות והיכנסו לשאלון כדי לציין את בחירתכם
בסך הכל תוכלו להשתתף בארבעה סדנאות שונות. 
שאלון לבחירת סדנאות

זום אין זום אאוט  Zoom In-Zoom Out

איך מזהים חסמים בכיתה הטרוגנית ומתכננים שעור בהתא

מנחה: חסי רן, מנהלת פסג"ה תל-אביב יפו  

למי?  לכולם

מתי?  בכל המפגשים 

"בכיתה שלי יש פערים לימודיים ואינני יודעת איך להתנהל עם הקבוצות בכיתה: מצד אחד תלמידים שמסיימים כל משימה במהירות והם בעלי יכולת שיח והפשטה גבוהה, מצד שני תלמידים שנמצאים בשלבים שונים של רכישת הקריאה והם זקוקים לתיווך רב ממני..."

נשמע לך מוכר? את/ה רוצה להכיר מתודה שתסייע לך? זוהי ההזדמנות שלך ללמוד על תפיסת העיצוב האוניברסלי ללמידה - מתודה שמסייעת לזהות חסמים בכיתה לפני השיעור ולתכנן שעור שמותאם לכלל התלמידים

יצירתיות בכיתה - איך מזמנים אפשרויות לפיתוח יצירתיות בכיתה?

מנחה: מיטל פיננסר,

מנהלת תכניות ייחודיות יזמות וחדשנות

למי?  לכולם

מתי?  בכל המפגשים

 

כולם מדברים על יצירתיות, אבל איך מזמנים אפשרויות לפיתוח יצירתיות בכיתה? איך מאפשרים לתלמידות/ים לחשוב אחרת ליצור רעיון חדש או לשדרג רעיון קיים? בסדנה נכיר ונתנסה בכלים לחשיבה יצירתית אותם תפעילו בקלות ובספונטניות בכיתה, נעלה יחד רעיונות היכן ומתי לשלב פרקטיקה זו בשיעורים, בתחומי הדעת השונים ובשיעורי חינוך. 

נשמע לך מוכר? את/ה רוצה להכיר מתודה שתסייע לך? זוהי ההזדמנות שלך ללמוד על תפיסת העיצוב האוניברסלי ללמידה - מתודה שמסייעת לזהות חסמים בכיתה לפני השיעור ולתכנן שעור שמותאם לכלל התלמידים

כן משחקים! איך משחק ומשחוק בהוראה ולמידה מאתגר ומניע תלמידים?

מנחה: לאה קורן איסוביץ, מנהלת הסדה לפדגוגיה מייקרית

למי?  יסודי

מתי?  23/3/2020 

 

איך משתמשים במשחקים או  במשחוקgamification)) בהוראה, למידה והערכה והופכים את התלמידים למעורבים ופעילים? בסדנה נלמד כיצד לעורר סקרנות, הנאה וגם הנעה על-ידי פדגוגיה משחקית החושפת את הלומדים לידע חדש, מיומנויות וכישורים כמו: שיתוף פעולה, יצירתיות, תכנון אסטרטגי ועוד. נלמד כיצד באמצעות המשחק והמשחוק, השינון הופך לחוויה הקשיים הופכים והטעות היא הזדמנות ללמידה.

איך כלים דיגיטליים הופכים את כולם לשותפים בשיעור?

מנחה: רוית ראשי, מובילת למידה דיגיטלית

למי?  לכולם

מתי?  16/3/2020

25/5/2020 

אנו כמורים רוצים להגיע לכל התלמידים בשיעור, לסקרן אותם ולעודד אותם ללמוד מתוך הנעה והנאה, אבל איך גורמים לכל התלמידים להיות חלק מהשיעור? איך הופכים את התלמידים לפעילים בשיעור?  איך באמצעות מילה קטנה מייצרים דיון פורה? אתם מוזמנים להצטרף לסדנה ולקבל מענה לשאלותיכם.

פותחים כיתה: פתיחות לשיעורים מעוררי השראה המבוססות על סגנונות למידה שונים

מנחה: אדוה גבאי-עפר, מנהלת מו"פ יועצת פדגוגית

למי?  לכולם

מתי?  16/3/2020

25/5/2020 

 

מה סגנון הלמידה הדומיננטי שלי כאשר אני לומד/ת משהו חדש? אילו סגנונות למידה מרכזיים קיימים, ואילו פרקטיקות הוראה מתאימות לכל סגנון למידה?

במפגש נתנסה בהבניית פתיחות לשיעורים ו/או מפגשי למידה קבוצתיים ופרטניים בכל הסגנונות. נקבל השראה לתכנן ולנסח משימות לימודיות "אחרות" ללומדות/ים שלנו במענה מותאם אישית.

קידום הוראה וחשיבה מסדר גבוה - פרקטיקות ויישומים

מנחה: לבנת בביוף, מנחת שפה בפסג"ה

למי?  לכולם

מתי?  16/3/2020

25/5/2020 

בסדנה, נדון ונתנסה במהלכי הוראה מקדמי חשיבה מסדר גבוה אצל תלמידות/ים. נכיר את המעטפת של הוראת החשיבה מסדר גבוה הכוללת את "שפת החשיבה", "שגרות של חשיבה" ו"סביבה מזמנת חשיבה", כבסיס לתכנון וליישום פרקטיקות של הוראה איכותית.

מחשבים מסלול מחדש

איך שימוש במפות חשיבה מאפשר מגוון הנעה ויצירתיות?

מנחה: רוני רוקח סגל, מדריכה למורי הסבה ולקידום יזמות בגיל הרך

למי?  לכולם

מתי?  בכל המפגשים

איך מאפשרים חשיבה מסועפת ומגוונת ללא ביקורת? איך מחברים בין הידע הקיים לידע החדש? איך מאפשרים יצירתיות, למידה פעילה וביטוי למגוון לומדות/ים? בסדנה נחווה למידה באמצעות תהליך יצירת מפות חשיבה, נתנסה במגוון כלים ושימושים למפות חשיבה כאמצעי מניע תהליכים פדגוגיים, המאפשרים ביטוי לסגנונות למידה מגוונים ומזמנים יצירת ידע אישי וקבוצתי בלמידה הכיתתית

מתודות לניהול רגשי בחיבור לתחומי הדעת

מנחה: זהר מרגלית, מנהלת יחידת העצמה, המחלקה לקידום ילדים ונוער

למי?  לכולם

מתי?  25/5/2020 

ניהול כיתה יעיל הופך את מרחב הלמידה למקום של התפתחות מתוך חווית מוגנות, קשר, חיבור ויציבות. עוצמת הקשר החינוכי בין המורה לתלמידות/ים מאפשרת גם בסערה רגשית והצפה להגיב באותנטיות, מתוך אחריות ושליטה. בסדנה נכיר ונלמד מתודות לניהול רגשי בחיבור לתחומי דעת שונים.

PBL: למידה מבוססת פרויקטים

מנחה: טליה יערי, המכון לחינוך דמוקרטי

למי?  לכולם

מתי?  25/5/2020

 

למידה מבוססת פרויקטים היא למידה פעילה המונעת באמצעות שאלה פורייה ותוצר אשר רלוונטיים ומחוברים לידע, לניסיון ולצרכיהם החברתיים של הלומדים. בסדנה נכיר תהליך למידה משמעותי זה ואת העקרונות הפדגוגיים המנחים אותו

דיבייט:

איך מפתחים שיח מכבד ואפקטיבי בכיתה באמצעות מיומנויות הדיבייט?

מנחה: אלון כהן-אידוב, מנכ"ל חברת כהן-אידוב לדיבייט ורטוריקה

למי?  לכולם

מתי?  25/5/2020

 

הטמעת מתודת הדיבייט כוללת את מיומנויות המאה ה-21 לצד הנחלת שיח תרבותי ומכבד בכיתה ומחוצה לה. גם אם את/ה מכיר/ה את מתודת הדיבייט בסדנה תלמד/י איך להטמיע את המתודה בתחומי הדעת הנלמדים ולשלבם במפגשים רב-תרבותיים בעיר.

WE DO

איך מפתחים יזמות בבית הספר?

מנחה: יהודית לרנר, סגנית מנהלת מרכז פסג"ה

למי?  לכולם

מתי?  25/5/2020 

חינוך ליזמות הוא תהליך שיטתי לפיתוח כישורים, יכולות ומיומנויות המאפשרות הובלת שינוי מהותי ליצירת ערך לקהילת בית הספר, לחברה ולסביבה. בסדנה נלמד יחד את סיפור יציאת מצריים כחזון יזמי, נזהה כישורים יזמיים חיוניים ונטמיע אותם במערכי שיעור ותכוניות פעולה לעידוד יוזמות. 

הנכם מוזמנים להביא מערכי שיעור. 

מה קורה כשמייקרס ובית ספר נפגשים?

מנחה: לאה קורן איסוביץ וצוות הסדנה

למי?  לכולם

מתי?  25/5/2020 

עקרונות התרבות המייקרית הנפגשים עם תפיסות חינוכיות עכשווית יוצרים הזדמנות ללמידה אחרת לתלמידים ולמורים. הלמידה מתרחשת כשהלומד פעיל ומבנה בעצמו את הידע שלו בהתנסות מעשית על ידי מחקר, תכנון, ניסוי וטעיה.

אילו דרכי ההוראה נדרשות במרחב מייקרי? מהו תפקיד המורה במרחב התנסות זה? רוצים לדעת איך מיישמים את המייקרס בבית הספר – בואו לסדנה ונגלה יחד...

שימ/י לב אורך סדנה זו הוא כפול.